top of page

Antik Çağdan Bu Yana Denizli'de Tekstil

Güncelleme tarihi: 5 Mar 2022

Antik dünyanın tekstil devi Laodikeia' da, Hristiyanlığın yayılması çok zor olmuştur. Bunun nedeni de kentin ticaret ve tekstil ile ulaştığı zenginliktir. Özellikle Polemos Sülalesinin zenginliği tüm antik dünyada dillere destan olmuştur. Laodikeia' da dokunan ve Trimitia adıyla bilinen tunikler o denli ünlüydü ki, bu nedenle kent bir dönem "Trimitaria" olarak anılmıştır. Antik dönemin en güzel tekstil ürünleri Lycos (Çürüksu) vadisinde dokunmuştur. Dokuma ürünleri Miletos (Balat)' u bile geride bırakmıştır. M.Ö. 4. yüzyılda burada dokunan tekstil ürünleri Sardes (Salihli)' te toplanmis ve oradan dağıtılmıştır. Antik dönemde Karya ve Lidya şehirleri tekstil endüstrisinde Laodikeia, Colossai ve Hierapolis' e rakiptir.

Yukarıda da değindiğimiz gibi, Denizli ve çevresinde antik dönemde, zenginliğin ana kaynağı tekstil ve buna bağlı olarak gelişen ticarettir. Bugün Denizli ili tekstil alanında dünya çapında ulaştığı basarisini, 2300 yıllık köklü geçmişine borçludur. Çünkü bu vadi insani, tekstil ticaretinde, Hellenistik dönemden (M.Ö. 3.yy' dan) itibaren, antik dünyada altın çağını yasamıştır. Roma döneminde özellikle M.S. 2.-3.yy' lar da Roma sarayını dahi, bu bölge insanları giydirmiştir. Bu dönemde Lycos vadisi üretimi kumaşları almak ve giymek bir ayrıcalık ve prestij sembolü olmuştur. Lycos vadisi kentlerinde dokunan hali, kilim ve kumaşlarla ölen kimsenin mezarları dahi süslenmiştir. Bölgede oluşturulan dokuma birliği, dönemin borsasıdır. Bu borsa kararlarına göre, ikinci kalite yünden kumaş, ikinci kalite kumaştan ise konfeksiyon elbise yapılması kesinlikle yasaklanmıştır. Bu tür hileli üretim yapanlar, borsa üyeliğine alınmamıştır. Bu kaliteli üretim sayesinde vadi kentleri büyük bir zenginlik ve refah seviyesine ulaşmışlardır. Öyle ki M.S. 60 yılında olan büyük depremde tüm vadi kentleri tamamen yıkılmasına rağmen, ulaştıkları zenginlik sayesinde büyük ölçüde kendi kendilerini tekrardan imar edebilmişlerdir.


Attouda (Hisarköy)' de günlük hayat, ana-çocuk ve dokuma tezgâhı yaşamın ayrılmaz parçası. Bu üretim kaynağını tarihin derinliklerine dayanan, köklü geçmişinden almaktadır.

22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


external-file_edited_edited.jpg
  • Instagram
bottom of page